Co se u tebe jako dokumentaristky po Hranicích práce změnilo?

Změnilo se toho fakt hodně. Hlavně jsem začala přemýšlet o tom, že budu dál točit filmy. Ještě to není úplně rozhodnuté, ale došlo mi, že když se pro natáčení vytvoří podmínky, budu mít šanci točit filmy v delším čase, budou na ně prostředky a já budu trochu tvrdohlavá, půjde to. Všechno je otázkou šancí. Zároveň u toho zase cítím zásluhovost, jak se mnou lidi z filmového průmyslu komunikují po dokumentu jinak.

Necítím ale, že mám teď víc příležitostí. Jak jsem říkala, že ženy navzdory úspěchu musí vždy začínat znova, tak se tak trošku cítím. Čím dál je od premiéry filmu, tím silnější mám pocit, že se světem dokumentu ztrácím kontakt. Hledám, jak se do něj vrátit, ale vím, že to nemusí vyjít.

Hranice práce mi minimálně na jednoduché psychologické rovině potvrdily, že umím natočit dobrý film. Ono to není málo! Filmařů je hodně, což je dost znejisťující. Všichni máme nějaká ega, ve filmovém prostředí se moc nechválí. Je to ještě jiné, vracet se po mateřské.

Ale teď vím, že kdybych už nikdy nenatočila další film, natočila jsem tenhle, byl důležitý a důležitý zůstane. Je mementem doby, ve které jsme žili. Třeba se už nikdy nemusí nic takového zopakovat, ale to nevadí.

Tento text je pouze fragmentem rozhovoru, který v kompletní podobě vychází v knize Ženy o ženách. Obsahuje odkazy na filmy a rozhovory, které si můžete k projektu pustit, a knihy, které si můžete přečíst.

FILMY:

RYCHLÍKOVÁ, Apolena (2018). Biologicky předurčené k chudobě. In: Intolerance [televizní dokument]. Česko. ČT 9. 12 2014.

RYCHLÍKOVÁ, Apolena (2011). Hájek na zámku, Petr v podzámčí [studentský dokumentární film]. Česko.

RYCHLÍKOVÁ, Apolena (2017). Hranice práce [dokumentární film]. Česko.

RYCHLÍKOVÁ, Apolena (2014). Mirek Topolánek – Topoltropa. In: Expremiéři [televizní dokument]. Česko. ČT 9. 12. 2014.

RYCHLÍKOVÁ, Apolena (2013). Rodina [studentský dokumentární film]. Česko.

NOVINY A ČASOPISY:

A2 (2009–). [kulturní čtrnáctideník]. Praha: Kulturní týdeník A2. ISSN 1803-6635.

Alarm (2013–). [online]. Dostupné z www.a2larm.cz. Česko.

Salon. In: Právo (1996–). [příloha deníku Právo]. Praha: Borgis. ISSN 1211-2119.

Český rozhlas Plus (2013–). [stanice veřejnoprávního Českého rozhlasu]. Česko.

Tagy k článku:
Oceněnípostavení ženyHranice práceApolena RychlíkováDokumentární film