V návaznosti na zmiňovaný film V nejlepším zájmu dítěte vznikla iniciativa Dobrý start. Vyprávěj mi o tom.

Moc ráda. Geneze projektu byla taková, že jsme natočili Český žurnál o tématu, které mě dlouhodobě zajímalo. Už jenom proto, že se mu trochu věnuje i jiný můj film, Počátky, který průběžně točím dál. Zajímá mě, jak nejranější dětství ovlivňuje budoucí život. Jaké to nese následky, když první léta života strávíš v institucionální péči. Dokument jsme natočili, měl velký ohlas – ani ne tak mezi filmaři jako u široké veřejnosti. Spousta lidí nám psala, bylo příjemné pozorovat, že to v lidech silně zarezonovalo. Rozhodli jsme se tedy připravit k tématu petici. To byla první věc, protože s peticí se už přece jenom dá dělat něco dál. K dnešnímu dni (leden 2018) má petice asi devět tisíc podpisů, není to úplně špatné. Potom nás oslovila politička Klára Laurenčíková z ministerstva práce a sociálních věcí s Julií Kochovou z organizace Dobrá rodina a společně jsme založily iniciativu Dobrý start. Má za cíl lobbovat za změnu a reformu péče o ohrožené děti, ty nejmenší. Naším cílem je, aby se v Česku změnil systém, aby děti nekončily v ústavní péči, aby byl přijatý odpovídající zákon. Děláme různé informativní kampaně, i se známými lidmi, do toho lobbujeme u politiků. Podle mě patří mezi největší úspěchy to, že se nám téma podařilo dostat do programu velkých politických stran včetně té největší. Otázka je, jestli se to, co je v programu, bude taky realizovat. Spousta lidí je nám v politice nakloněna. A až na to bude vhodná chvíle, myslím, že bude možné legislativní změnu realizovat.

Před volbami na podzim 2017 byla jistá naděje.

Ale smetli to ze stolu. Minulá vláda měla k problému teoreticky dost blízko, protože na ministerstvu práce a sociálních věcí seděla osoba, která byla projektu velice nakloněná, a všechna tři klíčová ministerstva spadala pod sociální demokracii. Ale nestalo se nic, je to opravdu s podivem. Teď uvidíme, co se stane. Zdaleka jim nejde o děti. V první řadě jde o moc a peníze, tak jako ve všem. Hlásá se, že všechno je v nejlepším zájmu dítěte, ale jde o to, aby všechno bylo zejména v nejlepším zájmu některých dospělých lidí.

Série Počátky je točená metodou časosběru. Je ti tahle forma blízká?

Počátky jsme začali natáčet zhruba před sedmi lety; nejdřív z toho vznikl krátký film, potom hodinovka. Teď je záměr, že by se natáčení dotáhlo do deseti let. Nicméně zrovna dneska to vypadá, že jedna z hrdinek už dál točit nechce. Možná příběh D. skončí a dokument přejde plynule na jinou postavu, na Týnku, její bývalou partnerku. Už před dvěma lety, kdy D. začala říkat, že ji natáčení nebaví, jsem přemýšlela, že obrátím pozornost na Týnku. Má dítě, partnera, teď jsem jí zavolala a ona mi řekla: „Představ si, že jedu v sobotu do Prahy, přihlásila jsem se do Pošty pro tebe a rozhodla se vyhledat svoji biologickou mámu, protože moje rodina byla ve skutečnosti adoptivní.“ Tak jsem si říkala, že je to asi znamení shůry, že jsem přesně zvedla telefon v okamžiku, kdy se Týnka chystá na takovou zásadní věc ve svém životě. Tak jsem rovnou zorganizovala natáčení. Ale musím říct, že na časosběrnou práci asi nemám trpělivost, jakou má Helena Třeštíková – neustále se někoho doprošovat, jestli by nechtěl točit. Zastihla jsi mě zrovna v momentě, kdy už toho mám fakt plné zuby.

Tento text je pouze fragmentem rozhovoru, který v kompletní podobě vychází v knize Ženy o ženách. Obsahuje odkazy na filmy a rozhovory, které si můžete k projektu pustit, a knihy, které si můžete přečíst.

FILMY:

KALLISTOVÁ JABLONSKÁ, Linda (2010). Další den [ dokumentární film]. Česko.

KALLISTOVÁ JABLONSKÁ, Linda (2006). Kupředu levá, kupředu pravá [dokumentární film]. Česko.

KALLISTOVÁ JABLONSKÁ, Linda (2014). Počátky [časosběrný dokument]. Česko. ČT2 13. 6. 2017.

KALLISTOVÁ JABLONSKÁ, Linda (2010). Pozemšťané, koho budete volit? [dokumentární film]. Česko.

KALLISTOVÁ JABLONSKÁ, Linda (2009). Prolomit kruh [dokumentární film]. Česko.

KALLISTOVÁ JABLONSKÁ, Linda (2003). Rut Kolínská. In: GEN [televizní dokument]. Česko. ČT1 14. 5. 2017.

KALLISTOVÁ JABLONSKÁ, Linda (2008). Vítejte v KLDR [dokumentární film]. Česko.

KALLISTOVÁ JABLONSKÁ, Linda (2016). V nejlepším zájmu dítěte [dokumentární film]. Česko.

KALLISTOVÁ JABLONSKÁ, Linda, KIRCHNEROVÁ ŠPIDLOVÁ, Zuzana a HEJDOVÁ, Irena (2013). Čtyři v tom [dokumentární seriál]. Česko. ČT2 13. 1. 2013 – 17. 2. 2013.

TELEVIZNÍ POŘADY:

Cestománie (2000–2004). [dokumentární série]. Česko. ČT.

GEN (1993–). [dokumentární série]. Česko. ČT.

Příběhy slavných (2000–). [dokumentární série]. Česko. ČT.

Tajemství rodu (2013–2015). [dokumentární série]. Česko. ČT.

Tagy k článku:
Český žurnálcyklusLinda Kallistová Jablonskáčasosběrná metodaHelena Třeštíkováfilmový dokumentVztahy s dokumentovanými osobamiDokumentární filmAngažovanost